tuakk.fi 230 x 60 blinddesign.fi lahettiykkönen.fi Painokone
logo y-lehti.fi | Tapahtumat | Varsinais-Suomen Yrittäjät | Suomen Yrittäjät | ISSN 1458-445X | RSS
Perjantai 3.9.2010
Nimipäiväänsä viettää
Soili, Soile, Soila
Juttuvinkki Tilaa uutiskirje
Mediatiedot Pyydä tarjous


Mynämäellä opetellaan uutta toimintakulttuuria

02/2008

- Paljon on töitä kahden organisaation yhteen sovittamisessa, Seija Österberg vastaa kun kysyy, miten Mynämäen ja Mietoisten yhdistyminen on sujunut.

Kunnat yhdistyivät viime vuoden alussa. Seija Österbergistä tuli 8035 asukkaan kunnan kunnanjohtaja niinikään viime vuonna.

- Kahden kunnan lisäksi samaan organisaatioon tuli terveyskeskus, joka aikaisemmin toimi kuntayhtymänä. Pikku hiljaa opitaan uudistettuun toimintakulttuuriin, Österberg toteaa.

Mynämäellä on kunnanhallituksen nimeämä elinkeinotyöryhmä, jossa on edustajia yrittäjä- ja tuottajayhdistyksistä sekä paikallisista rahalaitoksista.

- Työryhmässä valmistelemme elinkeinopoliittisia asioita. Ensimmäisenä edessä on elinkeinopoliittisen ohjelman päivittäminen Mynämäen kunnalle. Järjestämme täällä myös yrittäjäiltoja, joissa kunnan edustajat ja yrittäjät voivat tavata ja keskustella ajankohtaisista asioista. Ensimmäinen tällainen tilaisuus oli 6.2, kunnanjohtaja kertoo.

Mynämäellä on noin 520 yritystä. Viimeisen vuoden aikana kuntaan on Österbergin mukaan perustettu kymmeniä uusia yrityksiä.

- Kunnassa on tarjolla sekä teollisuus- että omakotitontteja. Yritystontteja on Roukkulin yritysalueella vt8:n varressa sekä Mietoisissa Kustavintien varrella.
Pirkko Varjo









Varsinais-Suomen Yrittäjä 02/2008

Yksinyrittäjä – verkostoituja vai perinteinen työnantaja Kulttuuripääkaupunkivuoteen enää kolme vuotta aikaa Kulttuuripääkaupunkiohjelmaa aletaan koota Yrittäjiä kiinnostaa ympäristötietoisuus kilpailuetuna Tarkkana puhelimessa Tilaajavastuulaki toimii Varsinais-Suomi Kasvuun? Tavoitteena suurempia yrityksiä ja uusia työpaikkoja Ystävää muistetaan kukin ja kortein Nuori yrittäjä haluaa kehittää ja laajentaa toimintaansa Varsinais-Suomen Yrittäjät syntyi yrittäjien tarpeista Yrittäjän päivä Suunnittele hyvä kokous Kokoustarjoilu sisältää kevyttä ja pienen yllätyksen Naantalin Kylpylästä paras kokoushotelli 2008 Kokouksiin halutaan oheisohjelmaa Ala-Lemun kartanolla merkkivuosi Leipyölin vieraista yli puolet ulkomailta Kesäviikonloput kysyttyjä Paikka pitkän kaavan kokouksille Liikkumaan, saunaan, syömään! Ulkosaaristo pysäyttää kiireen Naapurista löytyy seikkailua ja luksusta Kärrynpyörä ruokkii fyysistä ja henkistä hyvinvointia Sadastuhannes jäsen Suomen Yrittäjiin Y1 - yhteistyösopimus vuodelle 2008 allekirjoitettiin Viimeisen palveluksen ammattilaiset Aurinko antaa tomaatille maun Haaveissa palveluyritykset Kemiöntien varteen Vierailut paikallisiin yrityksiin avaavat silmiä Maaseutuneuvoja auttaa monimutkaisten selvitysten ja anomusten teossa Maalämmön suosio kasvussa Mynämäellä opetellaan uutta toimintakulttuuria Keittiöremonttia turha pelätä Nettifiksuuttaan voi laajentaa Hyvä työasento löytyy satulatuolissa MindFit Consulting etsii yrityksesi erikoisosaajat Liike on lääke Vaikka usko tulevaisuuteen onkin luja… Levytysstudio ja ohjelmatoimisto Da njet! Kotipalveluilla kysyntää Kolmastuhannes maskulainen Octopus valmistui Super-PALIKOISTA rakentaa ekotalon Humakista apua hankehakuun Taide on työtä
Yrittäjän kokouspalvelut


Yrittäjänmuotokuva
konttorimarket.fi
tukiverkko delta aquamatic.fi