tuakk.fi 230 x 60 blinddesign.fi lahettiykkönen.fi Painokone
logo y-lehti.fi | Tapahtumat | Varsinais-Suomen Yrittäjät | Suomen Yrittäjät | ISSN 1458-445X | RSS
Torstai 9.9.2010
Nimipäiväänsä viettää
Eevert, Isto
Juttuvinkki Tilaa uutiskirje
Mediatiedot Pyydä tarjous


Älymateriaaleja tuotetaan vihreällä energialla

05/2009

- Maakuntasuunnitelma on visionäärinen taustapaperi maakunnan tahtotilasta, Tulevaisuuden tutkimuskeskuksen kehitysjohtaja Olli Hietanen Turun kauppakorkeakoulusta kiteyttää. Suunnitelmaa päivitetään tunnistamalla ja ennakoimalla ympäristössä tapahtuvia muutoksia.

Etätyötä on viritelty vuosia, ja biolaakson kulta-aikaa odotetaan kieli pitkällä. Miten on, jos katsotaan vuoteen 2030?

Työntekijät roikkuvat organisaatiossa mobiililaitteiden avulla. Mobiili- ja hajautettu työ on toteutunut. Etätyö ei kasva voimakkaasti.

- Saaristoon tulee paremmin organisoitu matkailuelinkeino, joka mahdollistaa asiakkaan työskentelyn myös vapaalla. Se tarkoittaa lisää palveluita ja kunnossa olevaa, tehokasta tietoliikenneinfraa, Hietanen arvioi.

Monipuolinen elinkeinoelämä on maakunnan vahvuus, mutta menestystarinat Saloa lukuun ottamatta loistavat Hietasen mukaan poissaolollaan. Työllistävyys karkaa.

- Biolääkelaakson etsikkoaika taisi mennä ohi. Sen sijaan mediayhteiskunta vahvistuu. TS-konserni on Itämeren alueen suurimpia. Ero maa- ja metsätalouden välillä kapenee, Hietanen uskoo.

Luutarhan uusi merkitys

Maaseudun merkitys kasvaa, ja sen tuotteet ja palvelut uudistuvat. Keskittynyt ja tehokas tuotanto käsittää muun muassa energiaa ja älymateriaaleja. Lääkkeet pulpahtavatkin tässä kohti esiin.

Metsäsektorista tulee bioraaka-aineklusteri, ja nykyisin alihyödynnetyt maatalouden sivulinjat nousevat kukoistamaan. Esimerkiksi saariston tomaatinviljelijä kasvattaakin punaposkia parinkymmenen vuoden päästä kosmetiikkateollisuuden raaka-aineeksi.

- Ja viereisessä hallissa kasvaa luuta ja ihoa lääketieteen palvelukseen, Hietanen heittää.

Kriittiset pisteet ovat kaavoitus, koulutus ja logistiikka. Tarvitaan synergisiä kokonaisuuksia, nopeaa reagointia elinkeinoelämän tarpeisiin sekä kestävää yhdyskuntarakennetta pääteiden ja rautateiden ääreen.

Uusiutuva, alueellisesti tuotettu energia voisi tarkoittaa vaikkapa talonrakennusta siten, että se tuottaisi oman energiansa ja loput jaettaisiin teollisuuden tarpeisiin.

- Kun asuminen on hyvää ja laadukasta, se vetää ihmisiä puoleensa, ja bisnes syntyy itsestään. Yritysten kilpailukyky perustuu muuntumis- ja yhteistyökykyyn. Roolit vaihtuvat ja verkostoitumista tarvitaan, Hietanen summaa.
Anna-Silja Suutarinen


Tulevaisuuden tutkimuskeskuksen kehitysjohtaja Olli Hietanen Turun kauppakorkeakoulusta muistuttaa, ettei menneisyys tai nykyisyys määritä tulevaa.









Varsinais-Suomen Yrittäjä 05/2009

Roskapisnestä Maksuviivästymiset rasittavat pk-yrityksiä Pk-yrittäjät peräävät EU-hallinnolta joustavuutta Yrittäjien rahoille on ottajia Onnistunut edunvalvonta vaatii pitkäjänteistä taustavaikuttamista Kun Suomi oppi syömään salaattia Messut muuttuvat markkinoiksi Tukea kysytään päivittäin Suunnitelmallisuus ja tavoitteet kirkastavat toimintaa Hyvä muotoilu myy Air Baltic aloittaa heinäkuussa lennot Turusta Riikaan Akku myydään tarpeeseen Pienten yritysten hyvinvointihanke käyntiin Elämässä ja työssä pitää olla hohtoa Turun seudulle synnytetään peliteollisuutta Bakteerin monistettu DNA paljastaa tulehduksen Luova mieli löytää uusia ratkaisuja Suomalaiset arvostavat suomalaista työtä Taitava viestintä ratkaisee markkinoiden menestyjät Älymateriaaleja tuotetaan vihreällä energialla Saaristoon tullaan safarille Haluan voida hyvin Kansanedustajat vierailivat yrityksissä Yksinyrittäjät risteilyllä Pk-yrittäjä on taantuman sankari Rauman seudun yrityspalvelut uudistuivat Raumalla on onnistuttu keskustan kehittämisessä Mattilan perhe Raumalta Satakunnan Vuoden Yrittäjäperhe Muovi taipuu mihin vain Pellet ja nuket esittäytyvät Leijona-puistossa Pihat työllistävät ympäri vuoden Troolikalastus turvaa silakkarullat ja muut kalaherkut Vanhusten turvattomuus ja yksinäisyys kosketti Uusikaupunki houkuttaa yrityksiä Vilkkaat kesämarkkinat ensi kuussa Uudelle kaupungille uusi elinkeino-ohjelma Kausityöpaikat ja –työntekijät kohtaavat pian Lohi ja silakka ovat suosituimmat kalat Naficon uskoo kasvuun Saneerausrakentaminen työllistää taantumankin aikana Äidin Unelmista taimitarhaan Kosken Autohuolto on koko perheen yritys Keväällä pyöräliikkeessä pitää kiirettä R-kauppiaan täytyy pysyä ajan hermolla Loimaallakin halutaan aktivoida Jorma Kopu haluaa unohtaa kalenterit Jari Rantalasta Loimaan uusi johtaja Valta vaihtuu Oripäässä Käsityöläisen on oltava monipuolinen ja ahkerasti liikkeellä Autokaupan tulos tehdään käytetyillä autoilla Vapaaehtoistyötä koiran kanssa Linja-autojen lumo ei hellitä Maa lämmittää - ja voi viilentääkin Aurinkosuojilla säästöjä energiankulutukseen Seudun yhteismarkkinointi-idea etenee verkkaisesti Etäneuvottelu säästää aikaa, rahaa ja ympäristöä Eurooppalainen Yrittäjyyden Päivä tarjoaa ideoita ja verkottumista
Yrittäjän kokouspalvelut


Yrittäjänmuotokuva
konttorimarket.fi
tukiverkko delta aquamatic.fi