tuakk.fi 230 x 60 blinddesign.fi lahettiykkönen.fi Painokone
logo y-lehti.fi | Tapahtumat | Varsinais-Suomen Yrittäjät | Suomen Yrittäjät | ISSN 1458-445X | RSS
Perjantai 10.9.2010
Nimipäiväänsä viettää
Kalevi, Kaleva
Juttuvinkki Tilaa uutiskirje
Mediatiedot Pyydä tarjous


Teknologiateollisuus Varsinais-Suomessa valmistautuu tuleviin haasteisiin

07/2009

Teknologiateollisuuden yritysten liikevaihto oli maassamme tammi-huhtikuussa 27 prosenttia pienempi kuin vastaavaan aikaan viime vuonna. Tavaravienti supistui lähes 40 prosenttia, ja yritysten henkilöstöä on jouduttu sekä lomauttamaan että irtisanomaan. Varsinais-Suomessa toimivien yritysten osalta tilanne on hyvin samankaltainen.

- Globaali investointilama ja yleiset talouden virtaukset vaikuttivat siihen, että viime keväänä ja vielä kesälläkin teknologiateollisuuden yritysten tilauskannat supistuivat jyrkästi. Nyt toimitaan suunnilleen sillä tasolla, mihin pudotuksen jälkeen päädyttiin. Yritykset ovat joutuneet sopeuttamaan toimintojaan rajustikin alhaisen kysynnän vuoksi. Onneksi ainakaan toistaiseksi ei Varsinais-Suomessa ole syntynyt mitään konkurssiaaltoa, toteaa asiantuntija Teppo Virta Teknologiateollisuus ry:n Turun yksiköstä.

Virta epäilee, että teknologiateollisuudessa tullaan käymään veristä kilpailua, kun taantuma jossain vaiheessa hellittää. Hänen arvioidensa mukaan maailmantalouden kasvu tulee olemaan muualla kuin Euroopassa.

- Tässä tilanteessa ei suomalaista kustannustasoa saisi korottaa ”kotikonstein”. Olisi suotavaa, että maassamme kyettäisiin maltillisiin palkkaratkaisuihin. Teollisuuden maksaman energiaveron voisi myös mielestäni poistaa Ruotsin tapaan. Koulutuksen merkitys tulee kasvamaan entisestään. Jotta olemme täällä Varsinais-Suomessakin valmiina vastaamaan teknologiateollisuuden tulevaisuuden haasteisiin, koulutuksen tasoa on kyettävä nostamaan kaikilla asteilla, Teppo Virta painottaa. -ps


Teppo Virta pelkää maailmanlaajuisen investointilaman jatkuvan vielä pitkään









Varsinais-Suomen Yrittäjä 07/2009

Valoa ikkunassa? Ihmisarvoinen elämä ikäihmisille Vanhusten huolto on pääpiirteittäin kohdallaan Palvelusetelin käyttö Paimiossa vasta alussa Julkinen keskustelu ruoskii turhaan kaikkia Perhepalveluissa tilanne uhkaa kärjistyä Reijo Mäen yrittäjäimagoon kuuluvat äijähuumori ja äksyily naistutkimukselle Ekologisuus on tulevaisuudessa vahva myynnin edistäjä Yritystoiminnan saa vihertämään monin konstein Polttamaton saviuurna säästää energiaa ja maatuu Eläkeläiset ja vihreät arvot ohjaavat bisneksiä tulevaisuudessa Palveluiden myyntimaasäännökset muuttuvat Sikaflunssa tulee – oletko valmis? Testauskapasiteetti moninkertaistuu turkulaiskeksinnöllä Käsidesi viedään nyt käsistä Loma vaihtui sairaslomaan Pienyrittäjät kaipaavat tukea terveysasioissa Yrittäjäeläke oikealle tasolle Asenne ratkaisee työssäjaksamisen kehittämisessä Taija Terä puolustaa oikeuttaan olla raittiina Missä h..vetissä se oikea piuha ja kaukosäädin on?! Yrittäjien suurtapahtuma ensi vuonna Turussa Kirjan elinkaari on lyhyt, toimistotarvikkeet pitävät paremmin pintansa Suklaanystävän unelma avasi Myllyssä Muumeista Afrikan Tähteen Raision liikealueet jatkavat kasvuaan Uusia yritystontteja Raumantien varrella Keskikaupungin suunnittelukilpailu kiinnosti Raision keskustassa on 130 toimivaa yritystä Pieniä palveluyrityksiä kootaan kimppaan Mitä naurunpyrskähdys saa maksaa Iso panos tulevaisuutta varten Ostosreissu ei ole pakko vaan kaivattu elämys Kerralla isot systeemit pystyyn Vilkas ja energinen syksy Uudet jäsenet tuulettavat ajatuksia Kaavoitusasioista käydään aktiivista keskustelua Kiikalan-Suomusjärven-Kiskon Yrittäjät täyttää neljännesvuosisadan Muutos on usein hyvä asia Hyvä ruoka syntyy rakkaudesta Reuna-alueiden huomioiminen on haaste Liedon yrittäjät juhlivat kuusikymppisiään Yrittäjillä ja kunnalla on yhteiset päämäärät Komposiitti korvaa teräksen entistä useammin Tarkastaja sukeltaa säiliöön Teknologiateollisuus Varsinais-Suomessa valmistautuu tuleviin haasteisiin Alhainen tilauskanta ennustaa vaikeaa talvea Elämäntapojen vaikutus näkyy jo kolmikymppisestä Hiuksetkin pitävät kohtuudesta Silmälasit voivat olla myös handsfree –laite Vesikoskitalolla juhlittiin rennoissa tunnelmissa Myönteinen ilmapiiri kannustaa uusikaupunkilaisia yrittäjiä Canon-jälleenmyyjä aloitti Turussa Uudistunut autopesula aloitti Lausteella Maanrakennusalalla riittänyt töitä Anders Innolta uusi laskutustyökalu PK-yrityksille Ville Lahtinen ei säikähtänyt huonoja talousnäkymiä Fennia kutsui kuljettajat koulunpenkille Kansanedustajat tutustuivat telakkateollisuuden näkymiin Turun seudulla Koulu-yritysyhteistyötä Varsinais-Suomessa Miia Kaerala aloitti YES-keskuksessa Klo Design ajaa pienten designyritysten asiaa
Yrittäjän kokouspalvelut


Yrittäjänmuotokuva
konttorimarket.fi
tukiverkko delta aquamatic.fi