aquamatic.fi Etsintäkuulutus! Mediamyyjä
turunakk.fi 230 x 60 Yrittäjän kokouspalvelut

Lisätukea hiljentyneeseen telakkateollisuuteen

Telakkatyöryhmän tukipaketti on mukana lisätalousarviossa. Hallituksen esityksessä on yhden miljoonan euron määräraha pk-yritysten kehittämispalveluihin. Tukipakettia on sorvattu auttamaan yrityksiä selviytymään taantuman aiheuttaman kriisin yli.

- Lisätalousarvio sisältää myös aikaistettuja alushankintoja 15 miljoonan euron edestä aikaisempien 80 miljoonan lisäksi. Mukana on myös innovaatiotukea 10 miljoonaa, Suomen Yrittäjien asiamies Markku Wuoti kertoo.

Varsinais-Suomeen ja telakkateollisuuteen kohdentuu merkittäviä lisäpanostuksia yritysten tueksi ja esimerkiksi henkilöstön erilaisiin työllisyyskoulutusratkaisuihin.

Varsinais-Suomen Ely-keskus on perustanut Kompassi –työryhmän koordinoimaan telakkateollisuuden rakennemuutostoimia. Suomen Yrittäjät on mukana työryhmässä.

- Viive suunnittelusta varsinaiseen rakennustyöhön on kuitenkin pitkä, Wuoti muistuttaa.

–a-ss

Julkaistu 04/2010        
tukiverkko