Hemmon Kuljetus hakee kasvua yhteistyöstä

Hemmon Kuljetus on Hemmo Laaksosen vuonna 1981 perustama kuljetusyritys. Yhden miehen yrityksenä aloittanut Hemmon Kuljetus on kasvanut tänä päivänä runsaat 20 henkilöä työllistäväksi laajalti kasvavaksi, useiden yritysten vakaaksi yhteistyökumppaniksi. Hemmon Kuljetuksen asiakaskuntaan kuuluvat yritysten lisäksi julkinen sektori sekä yksityistaloudet Varsinais-Suomen alueella.

Lokakuussa 2011 sukupolvenvaihdoksen lomassa yritys teki merkittävän yhteistyösopimuksen Turun Matkahuollon kanssa. Sopimuksen johdosta Hemmon Kuljetus teki viiden uuden kuorma-auton tilauksen Tomi Tammen kautta Veho Groupilta. Matkahuollon tiiviin kasvaneen yhteistyön johdosta yritys on saanut mahdollisuuden tarjota niin omille asiakkailleen kuin Matkahuollollekin hyvin kilpailukykyisen hinnan, kuljetusalan kustannusten voimakkaasta noususta huolimatta.

Tavoitteena kalustolle on mahdollisimman laaja käyttöaste aamusta iltaan jakoalueiden tiheyden kera. Auto, joka ajaa määrätyn kaupunginosan leivät ja ateriat, jakaa myös saman alueen yritysten ja yksityisten tilaamat paketit. Kuljetuksia yhdistämällä toteutetaan myös kestävää kehitystä vihreitä arvoja noudattaen. Hemmon Kuljetuksen useat eri alojen asiakkaat ovat mahdollistaneet laajan kasvun tarjoten tukijalan, johon nojata myös niin sanotun ”low seasonin” aikana.


Julkaistu 10.05.2012 Kommentteja 0 kpl        

Kommentit

Ei kommentteja!

Lisää kommenttisi täyttämällä allaoleva lomake kokonaisuudessaan.

Uusin digilehti

5/2013


Varsinais-Suomen Yrittäjä
to 14.5.2013